Щодо підходів та методик для адаптації та інтеграції в освітній процес здобувачів освіти
Поради вчителям початкових класів
«Щодо підходів та методик для адаптації та інтеграції в освітній процес здобувачів освіти»
Нова школа для дитини – це, зокрема, й незнайомий простір, до якого школяреві потрібно адаптуватися. Як допомогти здобувачу освіти адаптуватися до нових умов освітнього середовища?
- Знайомство з освітнім середовищем
Проведіть екскурсію навчальним закладом, шкільним подвір’ям. Пройдіться разом з учнем коридорами, якщо є можливість – зайдіть до класу чи навчальних кабінетів. Ознайомте учня з місцями:
- де розташовані вбиральні, як ними користуватися;
- де можна відпочити;
- де знаходяться шкільна їдальня, укриття тощо.
- Знайомство з правилами нового середовища
Поговоріть з дитиною про правила поведінки в навчальному закладі. Детально поясніть куди, до кого і в яких ситуаціях звертатися в разі потреби.
- Знайомство з новими дітьми
Важливо познайомити дитину із новими людьми – вчителями та однокласниками.
- Втома від адаптації
Пам’ятайте, що дитина може бути втомленою через надмір емоцій від нового середовища та людей. Через це вона може стати більш дратівливою чи капризною. Під час адаптації когнітивні функції можуть бути пригніченими. Найкраще рішення у цей час – давати дитині маленькі завдання, з якими дитина точно впорається, постійно підтримувати та хвалити за зусилля.
- Методи соціальної адаптації
Організація роботи в парах або малих групах з більш соціально розвинутими учнями. Проведення спільних позакласних заходів, які допоможуть дитині інтегруватися в колектив. Використання рольових ігор для розвитку комунікативних навичок. Корекційна підтримка та співпраця з фахівцями.
- Емоційна підтримка родини
Батьки, опікуни повинні кожного дня цікавитись, як пройшов день їхньої дитини в закладі освіти. Також варто ділитись власним успіхом у школі, якщо в дитини виникли якісь труднощі. Дітям спочатку краще спробувати налагодити контакт з одним-двома однокласниками. Радити активним дітям, у перші дні краще поводити себе спокійніше, щоб не провокувати можливі конфлікти.
- Використувувати вправи на знайомство
Наприклад:
Гра 1. Ми йдемо в похід
Це простий спосіб запам’ятати імена одне одного. Завдання – зібрати величезну кількість корисних речей, аби всім класом можна було вирушити в похід. Кожна дитина по черзі піднімається та озвучує однакову фразу:
«Мене звати…і я візьму із собою…»
Важливо! Це гра на пам’ять, асоціації та кмітливість. Дитина має право назвати лише той предмет, назва якого починається на ту саму літеру, що й його ім’я: наприклад, Катруся бере ковдру, а Світланка – сірники.
ПОРАДА. Гру можна проводити декілька разів протягом першого місяця навчання. Щоразу змінюйте тематику – ми йдемо до бібліотеки, їдемо на дачу тощо.
Гра 2. М’ячик
Усі діти стають у велике коло. М’яч вручається дитині, яка в журналі записана першою. Її завдання: чітко вимовити своє ім’я + назву тварини, з якою вона себе асоціює + передати за годинниковою стрілкою м’яча сусідові. Гра триває до того моменту, доки м’яч не опиниться у першої дитини в руках.
Гра 3. Чарівна коробка
На папірцях потрібно написати імена всіх дітей класу. Під час написання папірців кожна дитина піднімається зі свого місця, називає ім’я, а вчитель записує його на клаптику паперу. Папірці перемішати та скласти в коробку. Діти по черзі виймають записки. Завдання учня – згадати та вказати на однокласника з таким іменем.
Гра 4. Алфавіт знайомств
Учитель навмання каже будь-яку літеру абетки. Діти, чиї імена починаються на цю літеру, по черзі піднімаються та відповідають на 5 однакових запитань:
- Твоє ім’я.
- Прізвище.
- Улюблена страва.
- Улюблений мультфільм.
- Яких гурток відвідуєш?
Гра 5. Наввипередки
Цю гру краще провести на шкільному подвір’ї. Усі діти стають в одну лінію. Учитель відходить від них на 3-4 метри. Педагог ставить запитання. Усі діти, в яких відповідь на запитання «так» – роблять крок уперед. Якщо відповідь «ні» – стоять на місці.
Які запитання можна поставити:
- Кому з вас 7 років?
- Хто народився восени?
- Хто сьогодні робив ранкову зарядку?
- У кого є сестричка?
- У кого вдома є собака?
- Хто полюбляє танцювати?
- Хто вміє кататися на ковзанах?
Гра 6. Знаменитості
Діти піднімаються по черзі и називають відомих людей (акторів, співаків, ведучих тощо), з якими в них однакові імена.
Наприклад: «Привіт! Мене звати, як співака Винника», «А мене – як ведучу Никитюк» тощо.
- Організовуйте спільне дозвілля для учнів
Виховні години, спільні подорожі, вправи арт-терапії для спільної творчості, долучайте новоприбулих учнів до спільної організації виховних заходів, свят, тематичних зустрічей тощо.
Методики на визначення рівня адаптації учнів до нових умов освітнього середовища.
1. Методика діагностики міжособистісних і міжгрупових стосунків («Соціометрія»). Автор: Дж. Морено. Досліджує: міжособистісні стосунки у групі, симпатії та антипатії;
2. Методика визначення мотивації школяра до навчання в школі (за Н. Г. Лускановою);
3. Тест шкільної тривожності Філіпса. Спрямований на вивчення рівеня і характер утривожності, пов'язаної зі школою, у дітей молодшого шкільного віку;
4. Опитувальник «Мій клас» (методика Боврозера у модифікації Ю. Гільбуха). Спрямована на діагностику емоційних зв'язків між членами класного колективу, вимірювання ступеня згуртованості;
5. МЕТОДИКА «АГРЕСИВНА ПОВЕДІНКА» (За Є. Ільїним та П. Ковальовим). Спрямована на визначення стриманості/нестриманості й типу агресивної поведінки. Попередження випадків булінгу серед неповнолітніх в освітньому закладі;
6. Методика «Самооцінка». Спрямована на визначення рівня самооцінки;
7. Методика «Дерево». Спрямована на дослідження шкільної мотивації та адаптації. Автор Джон і Дайана Лампени.
8. Методика «Вивчення ставлення до навчання. Автор: (Г.М.Казанцева). Досліджує: Причини надання переваги тим чи іншим навчальним предметам та провідні мотиви навчання учня.
9. «Опитувальник для вивчення пізнавальної активності учнів». Автор: Б.К. Пашнєв. Досліджує: рівень пізнавальної активності.