Як підвищити навчальну мотивацію дитини: 10 порад від психологів
Дата: 07.02.2023 11:51
Кількість переглядів: 40
Мотивація це бажання і готовність людини щось робити. Це те, що рухає нас, спонукає виконувати певні завдання і йти до поставленої мети.
- З’ясувати причини, чому дитина відмовляється вчитися. Часто на заваді бажанню вчитися стоїть перевтома, конфлікт з однокласниками чи сварки в родині. Усунувши ці фактори і створивши сприятливу атмосферу в родині, ми зробимо суттєвий крок до підвищення інтересу дитини до навчання.
- Підтримувати допитливість. Якщо загасити цю природну дитячу допитливість («Не лізь!», «Не заважай!», «Відчепись!»), потім, у шкільні роки, змінити це буде дуже важко. А детально й терпляче відповідаючи на всі запитання дитини, ви формуєте в неї установку, що процес пізнання нового — це цікаво, і що ви, як батьки, це заохочуєте. Не забувайте показувати позитивне ставлення до школи і навчального процесу, адже дитина має бачити, що батьки високо оцінюють роль освіти. Будьте обережні у висловлюваннях про педагогів і предмети.
- Враховувати індивідуальні особливості дитини, її вподобання. Допомагайте школяру знайти зв’язок між навчанням у школі і його інтересами. Якщо дитині з якихось причин нецікавий або складний конкретний предмет, його можна спробувати вивчати, поєднавши з поточними захопленнями.
- Допомогти дитині сформувати навички навчальної діяльності. Навчіть дитину вчитися, допоможіть опанувати вміння знаходити, запам’ятовувати, застосовувати знання. Розвивайте критичне мислення дитини, привчайте до самоконтролю. Допоможіть дитині навчитися правильно розподіляти свій час і навантаження.
- Створюйте ситуації, в яких помилки є нормою, частиною процесу засвоєння знань (частиною досвіду, гри, необхідною умовою для того, щоб навчитися).
- Хвалити дитину за її зусилля. Дитячий психолог Катерина Гольцберг пояснює: «Недостатньо просто сказати дитині: „Молодець!“. Коли ви хвалите роботу, дитина має відчути, що ви не просто дивитеся на неї, а й бачите те, що зображено. Важливо відзначити деталі, які ви розглянули, розпитати, що там намальовано, зроблено, тоді дитині буде очевидна ваша зацікавленість, і вона бажатиме повторити цей приємний досвід.»
- Не критикувати, не порівнювати з іншими.
- Підтримувати під час невдач.
- Дозувати навантаження. Обов’язково дотримуйтеся балансу між навчанням і відпочинком дитини. Не допускайте надмірного навантаження, оскільки саме воно часто стає причиною спаду інтересу до процесу отримання знань.
Не вимагайте занадто багато і не очікуйте негайних змін. Вірте в свою дитину. Створіть сприятливе середовище для розвитку її здібностей, і вона здивує вас.